Ribbon (ribon)

Ribbon (ribon)  Nedir?

Aynı zamanda ribon olarakda üretim dilinde kullanılan barkod yazıcılarda termal transfer yöntemi ile baskı yapmak için kullanılan rulo şeritlerdir. Ribonlar mürekkep, orta kısımdaki film tabakası ve ribon koruyucu tabakasından oluşur.

Çoğunlukla uygulama alanları tüm etiketleme işleri, barkod, kargo ve raf etiketlerinde olmakla beraber, standart, baskılı, sentetik ve daha birçok yüzeye uygulanabilmektedir. Resin ribon ise, içindeki reçine oran diğerlerine göre daha fazla olan bir ribondur. Resin ribonlar ise, tüm film ve plastik hammaddelerde kazımaya dayanıklı olan ribonlardır. Çoğu etiket uygulamalarında kalıcı sonuçlar alınmasını sağlar. Ağır yıkama testlerinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Dayanıklı Ribon

Diğer ribonlara göre daha dayanıklıdır. Yapılan alkol testlerinde çıkmaz. Bu ribon türü de 150 derece kadar dayanıklılık göstermektedir. Ribon ile baskı yapmanın birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle Ribon yazıcı koruyucu bir görev üstlendiği için bu sayede etiket üzerinde bulunan yapışkan, boya ve toz gibi şeylerde yazıcı kafanın korunmasını sağlamaktadır. Yazıcı kafanın bu şekilde korunması ile daha uzun ömürlü etiketlere sahip olacaksınız Ribon ile.Rulo şeklinde olan ribon, belli bir ısıda eriyen mürekkepten oluşmaktadır. Yalnızca bir yüzeyinde mürekkep bulunur diğer yüzeyinde de taşıyıcı katman bulunmaktadır. Ribon ( Ribbon ) barkod yazıcılarda tüm etiket çeşitleri üzerine baskı almayı sağlar. Ribon, etiket türlerine göre 3 çeşittir ( Wax, WaxResin ve Resin ). Ayrıca renkli ribonlarda ( Color Ribon) mevcuttur. Firmamızda satılan ribonlar anti statik özelliğindedir, barkod yazıcı kafa ömrünü uzatır. Wax ribon, kuşe ve vellum (wellium) kâğıt çeşitlerinde yüksek ısı gerektirmeden kullanılan ribon türüdür. Wax ribonların içerisinde %2 oranında reçine bulunurken %98’ini de balmumu oluşturmaktadır. Bu türdeki ribon mürekkebi 30 dereceye kadar dayanıklılık göstermektedir. Wax ribon türü genellikle kargo etiketlerinde, ürün spesifikasyonlarında, fiyat etiketlerinde, barkot etiketleri gibi alanlarda vellum (wellium), kuşe, opak kağıtların üzerine uygulanmaktadır. Wax resin ribon türü her türlü kâğıt üzerine basılabilecek özelliktedir. Bu yüzden de çok yönlü olarak bilinen ribonlardır. Wax/Resin ribonlar, tüm plastik hammaddeler için kullanılan ribonlardır. Wax rebin ribonlarda bulunan mürekkep 85 derece kadar dayanıklılık göstermektedir. Bu tür ribon içerisinde balmumu % 30 bulunurken %70 de reçine bulunmaktadır. Çoğunlukla uygulama alanları tüm etiketleme işleri, barkod, kargo ve raf etiketlerinde olmakla beraber, standart, baskılı, sentetik ve daha birçok yüzeye uygulanabilmektedir.

Termal Transfer Ribbon Ürünleri

Wax Ribbon

Vellum ve kuşe kağıtlara baskı amaçlı kullanılır.

Ribbon karışımı : Karbon, bazı kimyasallar, reçine, balmumu (çabuk erir, düşük ısı kullanılır. çabuk eridiğinden %98 balmumu %2 reçine kullanılır. )

Wax / Resin Ribbon

Polietilen, polipropilen, Data PE kağıtlara baskı amaçlı kullanılır.

Ribbon karışımı : Karbon, bazı kimyasallar, Balmumu + Reçine (çabuk erimesin diye %30 balmumu (wax) +%70 reçine (resin) kullanılır yada %50 wax-%50 resin kullanılır.)

Sentetik malzemelerde kimyasal ve dış şartlara dayanıklı baskı alabileceğiniz Wax/Resin ribondur. Alkol testinde çıkar.

Resin Ribbon

Slwmat, Whitemat, Glosswhite, Care Label (Japon Akmaz) kağıt ve bez etiketlere baskı amaçlı kullanılır.

Ribbon karışımı : Karbon, bazı kimyasallar, (reçine)-sert yani zor eriyen yüksek ısı kullanılır. %98 reçine -%2 wax kullanılır (genellikle endüstriyel amaçlı kullanım)

Tekstil baskılarında en ağır yıkamalar ve sentetik malzemelerde kimyasal ve dış şartlara dayanıklı resin ribondur. Alkol testinde çıkmaz.

TÜRLERİ

* WAX RİBON
* WAX/RESİN
* WAX/RESIN NE
* WAX/RESİN B 110 A
* RESİN RİBON
* D 110 

 

İSTEDİĞİNİZ ÖLÇÜ VE FİYATLARI İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ

dünya etiket tel

images (4) - Kopya

images (5)

 

ribon